Založ si blog

Starí ľudia do škôl nepatria?

Hovorieva sa: mladým patrí budúcnosť. Nepochybujem! Ale ako je to vtedy, kým im prichodí žiť spolu so sivovlasou generáciou? Myslí mlaď aj na to, že raz aj ona zostarne? Naozaj potrebujeme deliť učiteľov na mladých (neskúsených) a starých (nepotrebných penzistov), alebo je to iba nápad niekomu sa podlizujúcich politikov?

Čo keby niekoho napadlo predniesť návrh zákona zakazujúceho pôsobiť v politike každému, kto dovŕšil 65 rokov? To by bol frmol!

Ale vážne ‒ kto nevie, alebo vie a ignoruje, že je rozdiel medzi fyzickým a mentálnym vekom? Kto by nevedel povedať zo svojho okolia príklad „vyhoreného“ mladého človeka? Všimli ste si, že medzi laureátmi Nobelových cien bolo za predchádzajúce roky za objavný prínos vede dosť takých, ktorí majú riadne cez 75?

Prečo by napríklad výtvarnú alebo hudobnú výchovu nemohol učiť 67 ročný učiteľ s dobrou fyzickou a psychickou kondíciou? Kto má väčšiu šancu zmysluplne diskutovať so žiakmi na etickej výchove o životných hodnotách a etických zásadách ‒ začínajúci učiteľ alebo učiteľ temer sedemdesiatnik? A čo začínajúci učitelia literatúry, ktorí nikdy v rukách nedržali Malého princa alebo Zločin a trest, či Hlavu XXII?
K silným stránkam učiteľov staršieho veku (k výhodám pre ich učiteľovanie) by som určite započítal skúsenosť. Za desaťročia svojho učiteľovania zažili toľko reforiem a inovácií, že ich navádzanie na ďalšie „novoty“ ani neprekvapí ani nevystraší. A štátom predpísaný obsah svojho predmetu a jeho všakovakú didaktiku majú osvojenú skrz naskrz. Vedia sa rozvážne pohybovať aj za hranicami „povinných učebných osnov“, z vlastnej praxe poznajú nadväznosť medzi ročníkmi, predmetmi aj stupňami vzdelávania. Jednoducho: skúsenosti sa nedajú naučiť, tie možno iba v získať.

V päťdesiatych rokoch minulého storočia napadlo pretváračov sveta zverovať všetko možné zväzákom. Známou sa stala napríklad akcia „Mládež vede Brno“. Po niekoľkých mesiacoch zväzáci zruinovaného Brna dostali pokyn: ustúpte do pozadia.

Ak viete povedať niečo múdrejšie, urobte to ‒ nie je rozumné deliť pracovný kolektív na mláďatá a vyslúžilcov, je rozumné združovať múdrosť a zápal mladých so skúsenosťou a rozvahou. Majú si vzájomne čo ponúknuť.

Kam by mohlo kráčať české školstvo

12.09.2018

KAM BY MOHLA SMEROVAŤ ČESKÁ VZDELÁVACIA POLITIKA Český bEDUin ‒ sprievodca svetom vzdelávania a jeho súženiami, rokoval v polovici augusta s premiérom Babišom o prioritách a konkrétnych viac »

Učiteľské smutno

27.08.2018

UČITEĽSKÉ SMUTNO Výchova, ktorá bola a bude neoddeliteľnou súčasťou práce učiteľov je dnes obmedzovaná, ak nie vylučovaná. Učitelia nemajú v rukách prakticky nič, okrem kvality svojej viac »

Manželstvo s učiteľkou

13.08.2018

MOJA ŽENA JE UČITEĽKA: PÄŤ PRÍČIN, PRE KTORÉ SOM S ŇOU ŠŤASTNÝ Manželia učiteliek sa neraz sťažujú, že ich ženy sú stále unavené, čo môžu ofrflú, neustále prikazujú, nosia si viac »

Francúzsko, Emmanuel Macron,

Macron predstavil zmeny v systéme zdravotníckej starostlivosti

18.09.2018 15:13

Francúzsko sa ocitlo na čele rebríčka v správe Svetovej zdravotníckej organizácie porovnávajúcej 191 krajín v roku 2000.

biela pastelka, verejna zbierka

Zbierka Biela pastelka pomôže nevidiacim už tento piatok

18.09.2018 15:03

Dobrovoľníci s pokladničkami budú darcom v asi 300 mestách a obciach rozdávať spinky v tvare bielej pastelky.

vysoké tatry, prívalové dažde

Rieka Belá si takúto záchranu nezaslúžila

18.09.2018 15:00

V polovici júla Tatry zaliala voda. Najpostihnutejšie obce vyhlásili krízové stavy a tretí stupeň povodňovej aktivity.

jahody, ovocie, tržnica, nákup, jahoda

Okrem jahôd boli v Austrálii objavené ihly aj v banáne a jablku

18.09.2018 14:37

Queensland a Nový Južný Wales,vypísali odmenu 100.000 austrálskych dolárov za informácie o vinníkoch.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 12
Celková čítanosť: 9063x
Priemerná čítanosť článkov: 755x

Autor blogu

Kategórie